Tapatybės forume – skirtingos intelektualų pozicijos lietuviškosios tapatybės klausimu Sveikas Miestas

Tapatybės forume – skirtingos intelektualų pozicijos lietuviškosios tapatybės klausimu

2019-03-14

Kovo 16 d. 14 val. Vilniaus rotušėje prasidėsiančio tapatybės forumo Lietuva tarp „Tautinės giesmės“ ir „Odės džiaugsmui“ aštuoni pranešėjai iš Lietuvos, Vokietijos ir Norvegijos diskutuos skirtingų žvilgsnių į tapatybę, pilietiškumą ir visuomenės vertybinę skalę klausimais. Ne mažiau svarbi forumo dalis – ir 18 val. prasidėsianti muzikinė programa.

2019_03_10_Cover event photo (1)Unikalų pasirodymą forume pristatys dainininkas, elektroninės muzikos atlikėjas, kompozitorius ir neoflamenko šokėjas bei aktorius Philas Vonas. Per ilgametę karjerą jis savo intriguojančią kūrybą yra pristatęs netikėčiausiose vietose, o nuo 2017 m. persikėlęs į Vilnių kartu su menininke Sakurako įkūrė pirmąjį Baltijos valstybėse buto šokio teatrą „Okarukas“. Drauge su Ph. Vonu muzikuos pianistas, M. K. Čiurlionio namų direktorius Rokas Zubovas. Jis yra vienas pagrindinių M. K. Čiurlionio palikimo puoselėtojų pasaulyje, įrašęs ir koncertuose atlikęs visus Čiurlionio kūrinius fortepijonui, su paskaitomis ir koncertais, skirtais M. K. Čiurlionio kūrybai, yra aplankęs daugelį Europos, Azijos, Pietų ir Šiaurės Amerikos valstybių. Bendru šių atlikėjų gyvai gimstančios programos pagrindu bus M. K. Čiurlionio muzika ir lietuvių liaudies dainos, kurioms prisijungs Čiurlionio namų choras. Tai visai neseniai, tik 2018 m. rudenį susibūręs kolektyvas. Choras jungia jaunus žmones, kurių tikslas – populiarinti lietuviškąją chorinę muziką.

Tapatybės forumas Lietuva tarp „Tautinės giesmės“ ir „Odės džiaugsmui“ – vienas projekto „Europos muzikos takai“, kurį kartu su partneriais iš Vokietijos ir Norvegijos organizuoja Čiurlionio namai, renginių. 14 val. prasidėsiančioje diskusijoje, kurią moderuos kultūros žurnalistas, Vytauto Didžiojo universiteto docentas Rytis Zemkauskas, dalyvaus aštuoni pranešėjai – skirtingų sričių specialistai iš Lietuvos, Vokietijos ir Norvegijos. Tai Vokietijoje ir Lietuvoje veikiančios medijų ir dizaino agentūros „Umlautmedia“ vienas steigėjų ir kūrybinis vadovas Rimas Čuplinskas, istorikas, Mykolo Riomerio universiteto profesorius Rimantas Miknys, žurnalistas ir muzikantas Marijonas Mikutavičius, ekonomistas Gitanas Nausėda, filosofė Nerija Putinaitė, pianistas, Čiurlionio namų direktorius Rokas Zubovas. Į forumą atvyksta užsienio ekspertai, muzikologas Helmutas Loosas ir istorikė Brit Marie Hovland.

Filosofė N. Putinaitė pokalbyje remsis filosofo Stasio Šalkauskio mintimis, pianistas R. Zubovas – Sofijos Čiurlionienės-Kymantaitės prieš 110 m. išleistoje knygoje „Lietuvoje“ išdėstytomis idėjomis apie Lietuvos inteligentiją. G. Nausėdos tvirtinimu: „Lietuvybė – tai kalba, kultūra ir bendra mūsų istorijos jausena bei pasididžiavimas. Visi kiti dalykai yra antriniai, konjunktūriniai ir todėl – mažiau svarbūs“. Savo ruožtu pasaulio lietuvių balsą atstovaujantis Kanadoje gimęs R. Čuplinskas tvirtina, kad lietuvis yra „kiekvienas, save laikantis lietuviu ir tautą derėtų labiau suvokti kaip klubą, kuriame niekas neturi akreditacijos monopolio, o ne kaip prigimtimi grįstą puristinį kolektyvą“. Istorikas R. Miknys į diskusiją įsitrauks, remdamasis Lietuvos lenko, teisininko, profesoriaus Mykolo Römerio idėjomis, o žurnalistas ir muzikantas M. Mikutavičius plėtos mintį, kad svarbiau, ne kuo tampi gimdamas, o kuo tampi prieš mirdamas.

Tapatybės forumas Lietuva tarp „Tautinės giesmės“ ir „Odės džiaugsmui“ – kovo 16 d. 14 val. Vilniaus rotušėje. Nuo 18 val. – Čiurlionio namų choro, menininko Philo Vono ir pianisto Roko Zubovo koncertas. Įėjimas laisvas.

Projekto partneriai ir rėmėjai: „Kūrybiška Europa“, Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Vilniaus rotušė.